Inteligentní dům

Čím dál více spotřební elektroniky a počítačů hraje roli v našich každodenních životech, jeden by čekal, že to bude snažší. Ale s mnoha zařízeními se věci spíše komplikují, místo aby se zjednodušily. Stejné je to i při plánování výstavby nebo rekonstrukce domů či bytů. Systémy elektroinstalací, topení, rekuperací, klimatizací, zavlažování nebo bazénové technologie atd. atd. Nebylo by jednodužší, kdyby to vše spolupracovalo?

Představte si dům s mozkem

V každém domě se mohou používat desítky či stovky zařízení. Každé z nich má vlastní ovládání (a dálkový ovladač) a žádné netuší, co dělá jiné zařízení. Člověk je z toho občas ztracený, jak dané zařízení vlastně funguje a jak se ovládá. Nastupuje doba, kde každý dům má nějaký systém řízení. Takové domy se od klasických liší tím, že je tvoří jeden nebo více centrálních mozků - řídícich jednotek a řada čidel, spínačů či ovladačů rozmístěných v domě. Nejedná se o žádný uzavřený systém a je tedy snadné k systému integrovat i stávající technologie od jiných výrobců a ty poté sledovat či řídit podle předem nastavených progamů. Poté fungují mnohá léta samy o sobě podle prvotního nastavení a dávají uživateli nekonečné možnosti řídit v domě prakticky vše, co lze ovládat elektřinou.

Vyplatí se?

Doba, kdy inteligentní instalace patřila k luxusnímu zboží je pryč. Zkuste si sami porovnat cenu za pořízení, přínos a časovou trvanlivost investice například s automobilem. Automobil vybavený stahovacími okny, topení-klimatizací, centrální ovládání, posilovačem řízení, ABS, ASR, navigací atd. U běžného vozu se cena pohybuje nad 500 000,- Kč. U luxusnějších značek se cena šplhá do miliónů korun. U automobilu bereme spousty věcí jako standard. Inteligentní elektroinstalace se za kompletní dodávku a montáž pro rodinný dům pohybuje již od 350 000,-Kč, podle rozsahu prací a vlastností, které systém řídí. Největší rozdíl je v časové trvanlivosti, kde u automobilu hovoříme o rocích např. 5 - 10 letech, poté je vůz morálně zastaralý a je prakticky na odpis. U domu hovoříme o desítkách let, kdy systém bude spolehlivě plnit svoji funkci.

Kde začít

Důležité je si sami představit, jakým způsobem bude dům nebo byt používán.Co by se dalo řídit automaticky tak, abychom více času věnovali jiným činnostem.  Obecně je možné preferovat některou ze složek inteligentních systémů. 

Úspory - Komfort - Bezpečí - Zábava